Category: Food

A less sugary flavored yogurt

Happy Monday!!

I am always on the lookout for better choices.  You know the old saying ” Nobody is perfect”? Well, it goes the same with making better choices when it comes to eating. I had found a yogurt that seemed pretty healthy. The Brown Cow yogurt seems pretty healthy. If you look at the ingredients in the picture below, it doesn’t seem all that bad. It does have natural flavors in it. I do try to stay away from that in any food we eat since you don’t know what it is. Anyway, I have been enjoying this yogurt for awhile.

20140804_110453

However, I was always concerned about the amount of sugar in one serving. There are 27 grams in this particular flavor. 27 grams! That is a lot to me. However, I would indulge every once in a while. You still have to enjoy life!

20140804_110441

Then I was food shopping about 3 weeks ago and came across Siggi’s yogurt. When I looked at the amount of sugar per serving, I almost cheered for joy in the store! There are only 11 grams of sugar! I decided to give it a try and the yogurt is so creamy and the flavors are great! The amount of sugar does vary from about 10 to 16 grams of sugar. But that is fine by me. It is better than being close to 30 grams. Plus, if you look at the ingredients below, there are a lot fewer than the Brown Cow brand.

20140721_163232 20140721_163243 20140721_163258

I am not saying Brown Cow yogurt is bad. I will probably still get the cherry/vanilla flavor sometimes. On a regular basis, though, I will feel more comfortable eating Siggi’s yogurt.

These are my favorite flavors for both brands:

20140804_11042520140721_163218

I definitely recommend that you try this yogurt! You will love it!!

You can also contact me at themrszfiles@gmail.com.

Kitchen Tip Friday: Farmer’s Markets

Happy Friday! You know what that means :).

My son and I just had the best mommy and me time ever! We went to our local farm. Yes, there is a farm 15 minutes from my house. It is the only one near me and I am so happy that we live really close. We walked around and looked at the chickens, pigs, cows, etc. (We have seen these same animals so many times but he gets excited every time!) I packed us lunch and we ate under a tree on a picnic table. He loved watching the animals in the distance as we ate. It is truly a picture perfect day where I live today. Not a cloud in the sky, which is the bluest of blues. The wind is a perfect speed and the temperature is about 78 degrees. It is a perfect day!

We then took a stroll over to the farm’s farm stand. They grow all of their fruits and vegetables on site. The selection was amazing. Different types of lettuce, radishes, turnips, raspberries, and bunches of herbs. The display was amazing. I wound up buying some radishes, romaine lettuce, and raspberries.

20140620_130659

If you have a local farm or farmer’s market near you, I urge you to go. The produce is so much better and you support your local farmers. Plus, you just might get a picture perfect day to spend with your kiddies :).

If you want to contact me, you can at themrszfiles@gmail.com.

Kitchen Tip Friday: A new spin on tuna!

Happy Friday the 13th! I hope everyone is having a super day :).
Today is Kitchen Tip Friday! I want to share a simple recipe that I actually just made myself for lunch. I am not sure where I got it from but I have been using it for a while. And It is the only way I eat tuna now. ( I know this picture does not look appetizing at all. However, I am not a professional photographer by any means. Plus, it’s tuna. How great can you make it look? Trust me though on the taste!)

20140613_121044
You will need the following ingredients for this recipe:
1 can of chunk light tuna in water
dijon mustard
vinegar ( I use either white or white wine vinegar. It is your preference.)
After you open the tuna and put it in a bowl, use a fork to break it up. I then put in about a tablespoon of dijon mustard and mix it together. You can add more or less depending on what you like. Then I put in the vinegar. I would suggest starting with a little bit, mixing it up, and then tasting it to see if it needs more. I love a lot of vinegar so I use about 2 tablespoons.
I then like to chop up olives and put them in. If I have capers on hand I will put that in too. Cheese is good chopped up in this. You can really add anything you feel would go with it. I then put the tuna in a whole wheat wrap and there is lunch!
This is very easy and it eliminates the use of mayonnaise. I tend to stay away from mayo because of the ingredients and how bad it is for you all around. I hope your next lunch is yummy!
If you have any questions you can contact me at themrszfiles@gmail.com.

A money saving tip

Happy Monday!

I mentioned in my post from Friday that I love olives, pickles, capers, etc. as a snack. I love the saltiness and pairing these with cheese just clinches the deal for me. Unfortunately, these items can be very pricey when bought off the shelves. I have priced a jar of capers at $9.99. And the jar is usually 3 ounces! Kalamata olives are pretty expensive as well. Pickles you can get at a decent price. However, most of the brands on the shelves use yellow dye to make the pickles look yellowish. FYI: cucumbers are not yellow. They use the dye to make it look better to the customer.

20140609_105118

I don’t know if I am just late to the game, but I found a cheaper way to enjoy these tasty treats. Last week I made a pizza that included kalamata olives, capers, feta cheese, and sundried tomatoes. Now, if I had bought each of these items in a jar it probably would have cost me close to $30 just to make one night’s dinner. We might as well go out and eat if I am going to spend that much. Then I stumbled across the barrels of olives and pickles at the supermarket. You measure out the amount that you want yourself. They sell these items for $7.99 a pound.

20140609_105142

The pickles were large, so I needed to use one of the larger containers. They cost $3.14! I then moved onto the olives and pitted (yes pitted is so much easier to buy!) kalamata olives cost just $3.12. And it was about a half a pound! I measured out about a half of a pound of capers and they were less than $3!

20140609_140918

I have never been so excited to find a money saving technique at the supermarket! I know I have read stories about how these barrels the foods are kept in are not extremely sanitary. However, I have seen these barrels being cleaned every time I frequent this store. Plus, I would be really disappointed if I found out otherwise :(.

I hope you enjoyed this money saving tip! Let me know how you save at the supermarket. Or anywhere as a matter of fact!

You can also contact me at themrszfiles@gmail.com.

Kitchen Tip Friday: Capers

Happy Friday!! You know what that means!! It’s Kitchen Tip Friday :).

Today’s post is not really a tip as it is an explanation. So here is my first question: Who likes capers? They are one of my favorite things to snack on. I can have pickles, olives, capers, and cheese as a snack. I love the saltiness and anything with vinegar is delicious in my book.

20140606_134148

Now, on to my next question: Has anyone ever thought about what a caper is? I eat them all the time and just recently I was looking at them. I realized I don’t even know what it is. Well, this article explains it all. In short, capers are pickled flower buds. Crazy huh?

You can read the article for more information on capers. They even give you some great ideas on how to use capers in your recipes. If you have never tried a caper, please do so. You don’t know what you are missing :).

You can also contact me at themrszfiles@gmail.com.

“Diet” Coke….Misleading or truth?

I happen to come across a bottle of Diet Coke the other day. I am sure you are wondering what I was even doing by one of these. I was food shopping and I was curious to see what was in it. I can tell you with 100% honesty that I have only tried soda once in my life. That’s right, only once. And I can still remember the taste. It is engraved in my taste buds’ memories. It is certainly not a pleasant one at all.

20140528_142416

So here I was, looking at a Can of Diet Coke. Of course, my son thought it was something shiny to play with and wanted to shake it. That would have been hysterical. Anyway, I looked at the ingredients and it is so true: There is nothing natural about this product. Every single ingredient was unnatural.  I don’t even know what they are to tell you the truth. I guess it is up to everyone individually to decide whether they will drink it. But I am not sure how someone can drink something with chemicals.  Here are the ingredients:

20140528_142557

carbonated water, caramel color, aspartame, phosphoric acid, potassium citrate, natural flavors, citric acid, and caffeine.

 

I also found this article that breaks down what each ingredient means. Again, no one should be told what to drink. However, this is just disgusting to me. There is nothing “diet” about it and it surely is misleading with its claim of zero calories.

20140528_142514

Hopefully this will inform those who may not realize what they are drinking.

Here are some healthy alternatives to help kick the soda habit! Enjoy :).

You can also contact me at themrszfiles@gmail.com.

A Bonus Kitchen Tip!!

I wanted to share this with you. So, today you get a bonus Kitchen Tip! 

Even though I love a good hot dog on the BBQ (so yummy), in actuality hot dogs really gross me out. When you think of what is in them, it really depresses me. However, today I came across this post on another blog that I frequent and it answered a lot of questions that I had about hot dogs. I hope you enjoy it! I figured it is appropriate since many of us will either be hosting or going to BBQs this weekend.

Happy 3 day weekend!!

Mrs. Z’s Kitchen Tip Friday: Rice and Beans

Mrs. Z’s Kitchen Tip Friday is here again!

This recipe that I want to share with you today I found a week after my husband and I came home from our honeymoon. As a newlywed, I wanted to make something that I know my husband would love! It has since become an almost weekly meal in our home. My son even loves it! I have added to the recipe over the years and I am sure you can find other things to add to it as well. Without further ado, here is my favorite recipe to make.

Rice and Beans (Don’t laugh at it. It really has such wonderful flavors and is so tasty!)

Ingredients:
1 tablespoon olive oil
2 large cloves garlic, minced
1 large onion, diced
3 stalks celery, diced
1 green bell pepper, diced
2- 15 oz. Can red kidney beans
1 teaspoon onion powder
1 teaspoon salt
1/4 teaspoon ground black pepper
1 tablespoon hot sauce
1 cup white rice
**it’s not in the original recipe but I add a pound of steak strips or ground beef  to make it a heartier meal.

20140522_171949 20140522_172009 20140522_172043

Directions:
1. Heat olive oil over medium-high heat in a large saucepan. Saute garlic, onion, celery, and bell pepper until tender. Stir in kidney beans, onion powder, salt, pepper, and hot sauce. Reduce heat to low and let mixture simmer slowly while you cook the rice. Stir every so often.

2. Cook rice according to directions.

3. Fold rice and beans gently together and transfer to a serving dish.

See! It is so simple to make. I have thrown in a bag of frozen stir fry vegetable mix to add more vegetables. The ingredients also call for white rice, but I usually use brown rice. It is all a matter of preference.  When it comes to the meat, if you decide to add it, I usually cook it before everything and put it into a plate to keep warm while I follow the recipe. I then add it in at the end. And, I totally forgot to take a picture of the finished product. Oops! I promise you it looks amazing!

I am not sure where I got this recipe from since my original is handwritten. I would love to give the person or site credit. However, all I have is the handwritten paper.

Enjoy this tasty kitchen tip! And have an amazing three day weekend!!

You can also contact me at themrszfiles@gmail.com.

Eggs straight from the chicken

There is nothing better than when farmer’s markets are finally open! The fruits and vegetable choices are amazing and they taste so fresh. My post from yesterday showed pictures of where we visited this weekend. Remember the picture of the chickens? Here it is in case you didn’t see it:

20140518_105128

We bought a dozen eggs that were laid by those chickens! Eggs straight from the chicken to our table.  They cost $5.00. Which isn’t too bad. The organic, cage-free eggs I buy at the store are $4.19. FOr only $0.80 more, I know where these come from. There was a slight difference in taste ( for the better) and the eggs were much fluffier when scrambled. I also noticed that the eggs didn’t stick to my pan either. Makes me wonder what is in the eggs we buy at the store.

20140520_135300 20140520_135320

(I’m only showing you 6 eggs because my son and husband have already devoured the other half!)

Definitely go and try your local farmer’s market! Not only does it show support for the local farmers, but you know you are getting wholesome food.

What are some of your favorite farmer’s market finds? Comment below!

You can also contact me at themrszfiles@gmail.com.

Mrs. Z’s Kitchen Tip Friday!

It’s Mrs. Z’s Kitchen Tip Fridays!

One of my favorite dressings is Caesar dressing. However, it can be slightly unhealthy. My mom bought a cookbook years ago of just salad dressings. It had the most delicious, and probably healthier, Caesar salad dressing I have ever tasted!

Here are the ingredients:

1 tablespoon plus 2 teaspoons of Dijon mustard

1 tablespoon fresh lime juice

1 tablespoon fresh lemon juice

1 teaspoon orange juice

1 teaspoon Worcestershire sauce

1/2 teaspoon minced garlic

a pinch of salt

3 tablespoons olive oil

You then combine all of the ingredients, except the olive oil, in a bowl. Then gradually add the olive oil while mixing with a whisk. Then add it to your favorite salad or wrap! It is absolutely delicious!

This Caesar dressing is just as creamy as the original type. However, it has a kick from the mustard. Try it!  I am sure you will love it :).

You can also contact me at themrszfiles@gmail.com.